GłównaOrganizacjaPilociHistoria PułkuOdznaczeniaWspomnieniaMarsz LotnikówHistoria Pułku

 

Krzyż Walecznych

Krzyż Walecznych został ustanowiony rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 roku ...celem nagrodzenia czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju... przez oficerów, podoficerów i szeregowców. W wyjątkowych przypadkach mógł być nadany osobom cywilnym współdziałającym z armią czynną. Początkowo miał być nadawany za czyny dokonane po wskrzeszeniu niepodległego państwa tj. po 11 listopada 1918 roku, lecz później nagradzano także za czyny wcześniejsze. Ostatecznie odznaczeniem tym mogły być nagradzane osoby za czyny bojowe dokonane w okresie wojny 1918-1920, za walki w Legionach Polskich, w korpusach i formacjach tworzonych w Rosji i Francji oraz za walki w powstaniach wielkopolskim i śląskich i za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na obszarach okupowanych. Wyjątkowo wyróżniono tym odznaczeniem także wszystkich żyjących w chwili nadania weteranów powstania styczniowego. Nadawanie Krzyży Walecznych zakończono w dniu 29 maja 1923 roku i w tym okresie nadano ok. 60 tys. Krzyży Walecznych. Wśród odznaczonych było m.in. ok. 100 weteranów powstania styczniowego i 1230 cudzoziemców, miasto Płock oraz mogiła ochotników z Ameryki.

Krzyż Walecznych posiadał jeden stopień i mógł być nadany tej samej osobie czterokrotnie (wyjątki to między innymi gen. Stefan Rowecki, który oznaczenie to otrzymał ośmiokrotnie, oraz gen. Jan Mazurkiewicz, ps. Radosław, który oznaczenie to otrzymał jedenastokrotnie)

Kryteria przyznawania w 1.PL - Odznaczenie wojskowe przyznawane za wybitne czyny na polu walki. Może być wręczane czterokrotnie.