GłównaOrganizacjaPilociHistoria PułkuOdznaczeniaWspomnieniaMarsz LotnikówHistoria Pułku

 

Odznaka Pilota

Odznaka Pilota – odznaką był orzeł o rozpiętości skrzydeł 64 mm wykonany z oksydowanej stali. Na jego tylnej stronie wygrawerowany był kolejny numer odznaki i data jego nadania. Do końcówek skrzydeł przymocowany był łańcuszek.


Uprawnienie do noszenia odznaki przysługiwało: „...oficerom i żołnierzom, którzy odbyli szkołę pilotów oraz zdali egzamin według specjalistycznych przepisów teoretycznych i praktycznego kierowania wszystkimi dostępnymi aparatami latającymi. (...) Nadanie odznaki następuje na czas służby w wojskach lotniczych, a tylko w wyjątkowych przypadkach, tj. za szczególne zasługi oddane Ojczyźnie na polu lotnictwa, bądź to w boju, bądź przez szczególny czyn lotniczy, może być przyznane dożywotnio. Również i rannym w wykonywaniu służby pilota - nadawane będzie prawo dożywotniego noszenia. (...) Odznaka ma być przypinana po lewej stronie piersi, na wysokości pierwszego guzika, w odległości 2 cm od kołnierza.”


Kryteria przyznawania w 1.PL - Odznakę Pilota otrzymuje się po odbyciu w Eskadrze Szkolnej Kursu Pilotażu Wyższego oraz zdaniu specjalistycznego egzaminu praktycznego. Uzyskanie Odznaki Pilota stanowi podstawę przeniesienia do składu 1. Eskadry Myśliwskiej.